THE BEST SIDE OF ROZWARSTWIENIE SIATKóWKI

The best Side of rozwarstwienie siatkówki

The best Side of rozwarstwienie siatkówki

Blog Article

Odklejenie się siatkówki, a właściwie jej odwarstwienie lub rozwarstwienie, to proces polegający na odłączaniu się większości warstw tej struktury od nabłonka barwnikowego siatkówki i naczyniówki.

Całkowite wyleczenie odklejenia się siatkówki jest możliwe, ale tylko w przypadku szybkiej interwencji, zazwyczaj jednak dochodzi do pogorszenia się jakości wzroku względem stanu sprzed rozpoczęcia się choroby. Stopień zaburzeń widzenia zależy od ubytku w polu widzenia.

Regulamin świadczenia telefonicznej porady Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez

Schorzenie to jest o tyle niebezpieczne, że objawy odwarstwienia siatkówki mogą być praktycznie niezauważalne. Choroba zwykle ma przebieg bezobjawowy i bezbolesny. Często wykrywana jest po wielu latach, ponieważ wcześniejsze objawy są lekceważjust one.

Następnie w wyniku skomplikowanych reakcji biochemicznych zostaje wzbudzony impuls, który poprzez kolejne warstwy siatkówki dociera do nerwu wzrokowego, a potem do mózgu, który przetwarza ten impuls w widziany przez człowieka obraz.

Jak wielokrotnie wspominano odwarstwienie siatkówki jest stanem wymagającym szybkiej i fachowej pomocy. Im krótszy odstęp czasu między wystąpieniem pierwszych objawów a zgłoszeniem się do lekarza, tym lepsze rokowanie.

Jej prawidłowe funkcjonowanie zależne jest od ścisłego przylegania wszystkich jej warstw do siebie i do błony naczyniowej.

Data aktualizacji: more info six września 2022 Odwarstwienie siatkówki jest oddzieleniem siatkówki od błony naczyniowej oka. Objawia się błyskami i mętami zaburzającymi pole widzenia.

Bazocyty podwyższone – przyczyny. Co oznacza taki stan? Czym są wybroczyny, jak powstają i jak sobie z nimi radzić? Plamy na języku – przyczyny oraz metody leczenia. Jakie schorzenia przyczyniają się do powstania plam na języku? Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – co robić, gdy się pojawią?

Siatkówka jest najbardziej wewnętrzną warstwą gałki ocznej. Nazywana jest warstwą fotoczułą, gdyż promienie świetlne po przejściu przez rogówkę, soczewkę i ciało szkliste skupiają się na siatkówce.

Siatkówka to jedna z ważniejszych struktur oka, dzięki której możliwe jest widzenie. Zawiera komórki (czopki i pręciki) odpowiedzialne za rejestrowanie bodźców wzrokowych i przesyłanie ich jako impuls drogą nerwu wzrokowego do kory mózgu, dzięki czemu powstaje obraz.

Zwykle występuje u pacjentów z krótkowzrocznością, bezsoczewkowością, w retinopatii wcześniaków, zapaleniach struktur oka. Odklejenie siatkówki oka występuje także na skutek urazów i u osób z zaburzeniami genetycznymi.

Odwarstwienie siatkówki to nagły i bardzo groźny stan okulistyczny wymagający pilnej konsultacji u lekarza okulisty. Polega na odwarstwieniu lub rozerwaniu siatkówki od znajdującej się pod nią naczyniówką. Nieleczona choroba może prowadzić do utraty widzenia.

Cierpisz na cukrzycę, krótkowzroczność lub AZS? Zmagasz się ze zwyrodnieniami na obwodzie siatkówki? A może przeprowadzono u Ciebie operację zaćmy? Czy wiesz, że znajdujesz się w grupie osób, które są obarczone ryzykiem rozwarstwienia siatkówki?

Report this page